seatec 2017 - Page 54

4 7 2 METALLIASENNUS HUUHKA OY METOS OY AB Korpelantie 229 21570 Sauvo Puh. 02 477 2900 Faksi 02 477 2921 www.huuhkaoy.com Ahjonkaarre Kerava 04220 Puh. 020 439 13 Faksi 020 439 4432 metos.marine@metos.com www.metos.com Yhteyshenkilö Pertti Huuhka pertti.huuhka@huuhkaoy.com Yhteyshenkilö Taina Salonen taina.salonen@metos.com Tietoa yrityksestä Liikevaihto: 12 milj. EUR Henkilöstö: 45 Perustamisvuosi: 1987 Tietoa yrityksestä Henkilöstö: 700 Perustamisvuosi: 1922 Emoyhtiö: Ali Group Tytäryhtiöt Suomessa Pocadel Oy Erityisosaamisen alueet • Laivakeittiölaitteet • Pesulalaitteet Erityisosaamisen alueet •  Vaativat sisustukset kokonaistoimituksina •  Med-sertifioidut seinäpinnoituslevyt •  Sisustusmateriaali- ja kalustetoimitukset •  Palo-ovien asennukset 8 2 4 6 MEYER TURKU OY ONNINEN OY PL 666 (Telakkakatu 1) 20101 Turku Puh. 010 6700 Faksi 010 670 6700 info@meyerturku.fi www.meyerturku.fi Mittalinja 1 01260 Vantaa Puh. 020 485 5111 Faksi 020 4852267 www.onninen.fi Tietoa yrityksestä Henkilöstö: 1 550 Erityisosaamisen alueet Meyer Turku Oy:n telakalla on 1 600 työntekijää ja se on erikoistunut erittäin vaativien, innovatiivisten ja ympäristöystävällisten risteilyalusten, autolauttojen ja erikoisalusten rakentamiseen. Meyer Turku on yhdessä sisartelakoidensa, Papenburgissa sijaisevan Meyer Werftin ja Rostockissa olevan Neptun Werftin kanssa yksi maailman johtavista risteilyalusten rakentajista. Turussa on rakennettu menestyksellisesti laivoja vuodesta 1737 alkaen. Yhtiö rakentaa parhaillaan risteilyaluksia TUI Cruises varustamolle sekä nopeaa autolauttaa Tallinkille. Yhtiön tilauskannassa on myös kaksi risteilylaivaa Costa Crociere -varustamolle. Meyer Turun tytäryhtiöihin kuuluvat Piikkiössä sijaitseva hyttitehdas Piikkio Works Oy, Shipbuilding Completion Oy, joka tarjoaa ratkaisuja laivojen yleisiin tiloihin avaimet käteen periaatteella sekä laivanrakennus- ja offshorealan suunnitteluyritys ENG´nD Oy. 2 5 PARMARINE OY PL 95 30101 Forssa Puh. 03 777 7400 Faksi 03 412 7395 PARMARINE OY PARMARINE LTD PL 22 79101 Leppävirta Puh. 017 570 211 Faksi 017 554 2725 www.parmarine.fi Yhteyshenkilö Martti Lehti Aluemyyntijohtaja martti.lehti@onninen.com Tietoa yrityksestä Liikevaihto: 1 597,4 milj. EUR Henkilöstö: 3 130 Perustamisvuosi: 1913 Emoyhtiö: Kesko Oyj Erityisosaamisen alueet Onninen toimittaa sähkö-, lämmitys-, vesi-, ilmanvaihto-, kylmä-, teräs- ja profiilituotteita ja palveluita urakoitsijoille, teollisuudelle, infralle sekä jälleenmyyjille. Katso sivu 25 4 PAROC OY AB PL 240 (Energiakuja 3) 00181 Helsinki Puh. 046 876 8000 Faksi 046 876 8002 tekniset.eristeet@paroc.com www.paroc.com Yhteyshenkilöt Kimmo Vire, kimmo.vire@paroc.com Toni Saukkonen toni.saukkonen@paroc.com Yhteyshenkilö Olli Valtanen olli.valtanen@parmarine.fi Tietoa yrityksestä Liikevaihto: 41 milj. EUR Henkilöstö: 270 Perustamisvuosi: 2000 Tietoa yrityksestä Liikevaihto: 410 milj. EUR (2015) Henkilöstö: 2 000 Perustamisvuosi: 1952 Emoyhtiö: Paroc Group Oy Ab Erityisosaamisen alueet Forssa: kylpyhuoneet, moduulihytit, hyttiseinät ja -katot Leppävirta: A60 sarana- ja liukupalo-ovet, A60 SWT/LWT vesitiiviit liukupalo-ovet, B-15 hyttiovet Erityisosaamisen alueet •  Kivivillasta valmistetut palo-, lämpö- ja äänieristeet •  Asennusvalmiit muotoeristeet laivarakenteisiin •  Pintamateriaaleiksi soveltuvat päällystetyt kivivillaeristeet 1. Konsultointi 2. Varusteet ja laitteet 3. Koneet 54 seatec 2017 yrityshakemisto 4. Materiaalit 5. Turvajärjestelmät ja -ratkaisut 6. Järjestelmät 7. Projektitoimitukset ja tuotekokonaisuudet 8. Telakat 9. Muut