seatec 2014 - Page 59

Katso sivu 13 2 4 METOS OY AB METSO MINERALS OY LOKOMO STEEL FOUNDRY Ahjonkaarre 04220 Kerava Puh. 020 439 13 Faksi 020 439 4432 metos.marine@metos.com www.metos.com PL 306 (Lokomonkatu 3) 33101 Tampere Puh. 020 484 4222 Faksi 020 484 4233 minerals.lokomosteels@metso.com www.metsolokomosteels.com Yhteyshenkilö Taina Salonen taina.salonen@metos.com Yhteyshenkilö Timo Norvasto, Sales Manager timo.norvasto@metso.com Tietoa yrityksestä Henkilöstö: 250 Perustamisvuosi: 1916 Emoyhtiö: Metso Corporation Tietoa yrityksestä Henkilöstö: 700 Perustamisvuosi: 1922 Emoyhtiö: Ali Group Erityisosaamisen alueet Lokomo Steel Foundry has been a pioneer in stainless steel production. In 1982 Metso Lokomo Steels began to manufacture vacuum steel castings using world’s first ”Vacuum Oxygen Decarburization Converter” VODC. Lokomo Steel Foundry’s vacuum steel are marketed under the Vaculok® -trademark. Metso Minerals Oy Lokomo Steel Foundry is a member of Metso Corporation. Erityisosaamisen alueet – Laivakeittiölaitteet – Pesulalaitteet 1 4 7 3 NIT OILON OY Hadvalantie 10 21500 Piikkiö Puh. 02 477 8200 Faksi 02 477 8210 www.nit.fi PL 5 15801 Lahti Puh. 03 857 61 Faksi 03 857 6239 www.oilon.com Yhteyshenkilö Jari Suominen jari.suominen@nit.fi Yhteyshenkilöt Kari Palo kari.palo@oilon.com Jani Kurikka jani.kurikka@oilon.com Tietoa yrityksestä Liikevaihto: 10 milj. EUR Henkilöstö: 20 Perustamisvuosi: 2000 Tietoa yrityksestä Liikevaihto: 70 milj. EUR Henkilöstö: 350 Perustamisvuosi: 1961 Erityisosaamisen alueet – Turnkey deliveries for Cruise Liners and passenger ships – Interior materials and tailor made interior modules – Refurbishments and refits for Cruise Liners and Passenger ships 2 4 Erityisosaamisen alueet Öljy- ja kaasupolttimet sekä maalämpöpumput kotiin ja teollisuuteen. 6 5 ONNINEN OY OPTIMAKERS OY Mittalinja 1, 01260 Vantaa Puh. 020 485 5111 Faksi 020 485 5200 www.onninen.fi Sivutuuli 16 21600 Parainen Puh. 010 322 7400 optimakers@optimakers.fi www.optimakers.fi Yhteyshenkilö Tom Grönmark johtaja tom.gronmark@onninen.fi Yhteyshenkilö Esko Salo esko.salo@optimakers.fi Tietoa yrityksestä Liikevaihto: 1 444,8 milj. EUR Henkilöstö: 3 000 Perustamisvuosi: 1913 Emoyhtiö: Onvest Oy Tietoa yrityksestä Liikevaihto: 2,1 milj. EUR Henkilöstö: 18 Perustamisvuosi: 1993 Tytäryhtiöt Suomessa Onninen Teletekno Oy Erityisosaamisen alueet Optimakers Oy on maa-, laiva- ja hissipuolen monipuolinen sisustusvarustelija. Erityisosaamisen alueet Onninen toimittaa sähkö-, lämmitys-, vesi-, ilmanvaihto-, kylmä-, teräs- ja profiilituotteita ja palveluita urakoitsijoille, teollisuudelle, infralle sekä jälleenmyyjille. 1. 2. 3. Konsultointi Varusteet ja laitteet Koneet 4. 5. 6. Materiaalit Turvajärjestelmät ja -ratkaisut Järjestelmät 7. 8. 9. Projektitoimitukset ja tuotekokonaisuudet Telakat Muut yrityshakemisto seatec 2014 57